Yogayama Focus Training

Höstens kursstart 2 september

 

Citat från tidigare deltagare:

”Ett praktiskt arbetssätt för tydligare och mer närvarande ledarskap”
”Ger verktyg till både livet och jobbet”
”Vill gärna gå igen – repetition och närvaro i yogasammanhang”
Vad var det som gjorde att du valde att gå focus Training?:
” Att fördjupa mig i det yogiska, få samtal och skapa strategier för större välbefinnande och närvaro här och nu.”
Skulle du rekommendera focus training till andra?
”Alla! För att möta sig själv och omvärlden från en mjukare plats”

 

 

Yogayama Focus Training är ett 5 veckor långt program med fokus på självledarskap, praktisk hälsa och personlig utveckling grundat i yogans praktik.

Programmet har vuxit fram ur vår långa erfarenhet av att utbilda yogalärare genom 200h-utbildningen. Under åren har vi sett att många deltagare – särskilt verksamma inom näringslivet – inte främst har sökt en ny yrkesroll, utan verktyg för att leda sig själva med större tydlighet, närvaro och stabilitet i vardagen. Focus Training är ett svar på det behovet.

 

Vad är Yogayama Focus Training?

Detta är inte en teoretisk utbildning i ledarskap, utan en praktisk träning där kroppen, sinnet och uppmärksamheten används som verktyg. Genom yogans traditionella tekniker tränar du förmågan att observera dig själv, reflektera över beteenden och skapa större klarhet i hur du agerar – i arbete såväl som i livet i stort.

Självledarskap handlar i grunden om att kunna möta krav, relationer och beslut med närvaro och medvetenhet. Genom regelbunden praktik skapas förutsättningar för att agera mer genomtänkt snarare än reaktivt.

 

Fokusområden under programmet
  • Närvaro – att vara här och nu

  • Återhämtning – både fysisk och mental

  • Rutiner – för balans och stabilitet

  • Kost & sömn – grunder för hållbar hälsa

  • Behov & begär – att förstå och skilja dem åt

 

Vem passar utbildning för?

Yogayama Focus Training riktar sig till dig som vill utveckla ditt ledarskap med dig själv som utgångspunkt, till exempel som:

  • företagsledare eller chef

  • egenföretagare eller entreprenör

  • medarbetare med ansvar eller utvecklingsambition

  • människa med en önskan att leva och arbeta mer medvetet

Ingen tidigare erfarenhet av yoga krävs.

 

Upplägg

Utbildningen pågår under 5 veckor, med ett tillfälle per vecka

Vi ses hos Yogayama på Jungfrugatan 8, onsdagar kl. 07.30–10.00.

2,5 h per tillfälle som innehåller:

  • Praktik
  • Frukost
  • Föreläsning

Mellan tillfällena arbetar du vidare på egen hand med stöd av hemuppgifter och digitalt videomaterial. Syftet är att fördjupa praktiken och skapa kontinuitet mellan träffarna.

 

Kursstart och datum

2/9

9/9

16/9

23/9

30/9

 

Fri yoga under kursperioden

Yogamedlemskap ingår under kursperioden. Aktiva årskort och klippkort pausas och ersätts av fri yoga.

 

Pris

Early Bird  t o m 26 april 8 200 kr inkl moms 25%

(ordinarie pris 9 200 kr inkl moms)

 

Lärare under kursen: Sandra Janson

Sandra har undervisat yoga i över tio år och väglett hundratals elever på sin resa mot ökad balans, närvaro och välmående. Hon kom i kontakt med yogan för drygt ett decennium sedan och från början blev praktiken en viktig del av hennes liv – ett verktyg för att stilla tankar, skapa klarhet och möta sig själv med ärlighet och medvetenhet.

Hennes klasser präglas av lyhördhet, teknisk nogrannhet, och ett genuint engagemang för att göra yogan mer tillgänglig och meningsfull för alla. oavsett tidigare erfarenhet. Utöver Sandras 500 + timmars RYT yogautbildning så har hon fördjupat sig i flertalet vidareutbildningar och workshops i ämnet.

Med en bakgrund som yogainstruktör, personlig tränare och blivande cerifierad hälsocoach har hon en helhetssyn på hälsa – där kropp, sinne och livsstil samverkar. Hon är djupt hängiven att inspirera till en meningsfull livsstil, både för och utanför mattan. Sandra är en del av lärarteamet på Yogayamas välrenommerade 200 timmars yogalärarutbildning

 

 

För mer information

Varmt välkommen att höra av dig till focustraining@yogayama.se

eller 072-720 40 21 för mer information och för att boka en plats. Anmälan är bindande.

 

Yogayama image

Vill du ta Yogayama Focus Training till ditt företag?

Yogayama Focus Training kan genomföras som ett skräddarsytt program för organisationer och arbetsgrupper. Upplägget anpassas efter era behov och kan ges på plats hos er, samt i ett mer komprimerat format.

Innehållet bygger på praktisk yogaträning, reflektion och samtal med fokus på närvaro, fokus och återhämtning i arbetsvardagen.

Hör av dig till oss om du önskar hjälp med förslag på upplägg till focustraining@yogayama.se

Ladda ner vår app

  • list image

    Visa alla klasser och utbildningar

    Få tillgång till hela Yogayamas utbud av klasser, utbildningar och kroppsbehandlingar. Här finns även möjlighet till köp av klippkort, medlemskap och presentkort. Appen finns att ladda ner hos App Store och Google.
  • list image

    Boka och avboka klasser

    Bokning av yogaklass kan göras två veckor framåt i tiden. Bokning görs via hemsidan eller app. Observera att biljett till bokad klass måste hämtas ut senast 10 minuter innan klassen börjar, därefter släpps platsen till förmån för drop-in elever. Vid tre stycken outnyttjade förbokade klasser förloras möjligheten att boka klasser under de kommande fjorton dagarna. Avbokning av yogaklass måste göras senast 2 timmar innan klassen startar, antingen via app, hemsid eller receptionen. Inom 2 timmar är avbokning ej möjlig. Mejl till receptionen info@yogayama.se
  • list image

    Ställ dig i kö för reservpass

    Om klassen du vill gå på är full, har du möjlighet att ställa dig i kö. När en plats blir ledig lämnas den till den person som står näst i tur i kön, som får ett meddelande ledig plats via sms.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna, evenemangen och erbjudanden från Yogayama