Skönhetsvård

Firm & Glow Microcurrent (anti-aging facial) 85 min

Kombinationen rödljusterapi, mikroström och ansiktsmassage är magisk!
Behandlingen utförs av vår terapeut Maria Kato.

Yogayama image

Om behandlingen

Kolla upp vårt klippkortspaket med 5 klipp! Kan köpas här på hemsidan eller i receptionen.

Mikroströmbehandling är ett naturligt, icke-invasivt ansiktslyft med omedelbart resultat. Mikroströmmen stimulerar de 69 musklerna i ansikte och hals och produktionen av kollagen och elastin, vilket leder till ökad fasthet och spänst i huden. Kan även förbättra svullnader i ansiktet, mörka ringar under ögonen, ärr m m.

Behandlingen börjar med 15 minuter rödljusterapi som förbereder huden genom att förbättra cirkulationen, värma upp musklerna inifrån samt öka ATP-produktionen. (ATP är en molekyl som spelar en central roll i energihanteringen i våra celler och avtar med åldern).
Ansiktet rengörs sen och en vårdande ekologisk gel appliceras för att underlätta att mikroströmmen leds djupare ner i huden där den gör störst verkan. Terapeuten Maria arbetar med mikroströmmen i ca 45 minuter.
Behandlingen avslutas med anpassade ekologiska produkter och ansiktsmassage i ca 15 minuter.

Kontraindikationer:
Epilepsi, nedsatt känsel, koaguleringsproblem eller blödningstendens, pacemaker eller annat artificiellt i kroppen, brännskada eller om du är gravid.
Fråga receptionen om du är osäker, så kan de kontakta terapeuten för mer information.

Drick gärna vatten innan och efter behandlingen för att underlätta utrensningen av slaggprodukter. För att uppnå ett bästa resultat bör man ta behandlingen som en kur. Terapeuten Maria rekommenderar att börja med 5 behandlingar i rad, med intervaller på max 14 dagar. För att bibehålla resultatet tar man påfyllnadsbehandling ca 1 gång i månaden. Vid köp av en kur (klippkort) på 5 gånger ges 10 % rabatt. Receptionen kan hjälpa dig med detta.

Information

Tid & Pris

85 minuter – 1 595 kr

 

Ashtanga yoga – Introduction to Intermediate Series
05 Dec
Workshop|Stockholm

In this 3 day-workshop workshop we will explore the first half of the Ashtanga yoga, Intermediate series, otherwise known as Nadi Shodana (nervous system cleansing). This will be an opportunity to further your knowledge of the practice, including, asana and breathing technique, the nature of the sequence, integrating vinyasa as well as an understanding of the philosophy of yoga as an exploration into greater awareness.

Yogayama Teacher Training Stockholm VT 26
03 Jan
RYS 200|Stockholm

Yogayamas 200h Teacher Training är en internationell grundkurs för blivande yogalärare godkänd av Yoga Alliance.

Frukostevent: Yogayama Focus Training
14 Jan
Event, Utbildning|Stockholm

Välkommen till en inspirerande kväll med yogaklass och Q&A!

En levande introduktion till En bodhisattvas 37 övningar med Magnus Fridh
22 Jan
Event|Stockholm

Välkommen till en kväll med Magnus Fridh där vi kombinerar bokpresentation, föreläsning, middag och yoga – med fokus på medkänsla, närvaro och inre frid!

Förläng känslan av yoga

Våra behandlingar

Vår behandlingsverksamhet är baserad på österländska medicinska metoder och tekniker, där konsultationer och kroppsbehandlingar är en naturlig del i strävan att balansera kroppen och främja självläkning. Precis som i yoga är syftet med dessa behandlingar att de ska verka förebyggande och lindra med hjälp av naturliga tekniker och produkter.

Boka behandling

Vår restaurang

Alla våra rätter är gjorda med hälsosamma råvaror som ger näring åt kroppen och upprätthåller långsiktig hälsa. För att göra gott för våra kroppar och vår planet strävar vi alltid efter att använda ekologiska, lokala och säsongsbetonade råvaror. Vi arbetar också kontinuerligt med att minimera matsvinn och plastanvändning.

Läs mer

Vår butik

Produkterna i vår butik har genomgått en noggrann urvalsprocess för att uppfylla de kriterier som är satta utifrån vår värdegrund och vi letar aktivt för att hitta produkter som är unika.
Yogayama Organic är vårt egenproducerade varumärke med yogarelaterade produkter, kroppsvård och boken Leva med Yoga by Yogayama, som är skriven tillsammans med vår huvudlärare Sara Granström.

Läs mer

Ladda ner vår app

  • list image

    Visa alla klasser och utbildningar

    Få tillgång till hela Yogayamas utbud av klasser, utbildningar och kroppsbehandlingar. Här finns även möjlighet till köp av klippkort, medlemskap och presentkort. Appen finns att ladda ner hos App Store och Google.
  • list image

    Boka och avboka klasser

    Bokning av yogaklass kan göras två veckor framåt i tiden. Bokning görs via hemsidan eller app. Observera att biljett till bokad klass måste hämtas ut senast 10 minuter innan klassen börjar, därefter släpps platsen till förmån för drop-in elever. Vid tre stycken outnyttjade förbokade klasser förloras möjligheten att boka klasser under de kommande fjorton dagarna. Avbokning av yogaklass måste göras senast 2 timmar innan klassen startar, antingen via app, hemsid eller receptionen. Inom 2 timmar är avbokning ej möjlig. Mejl till receptionen info@yogayama.se
  • list image

    Ställ dig i kö för reservpass

    Om klassen du vill gå på är full, har du möjlighet att ställa dig i kö. När en plats blir ledig lämnas den till den person som står näst i tur i kön, som får ett meddelande ledig plats via sms.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna, evenemangen och erbjudanden från Yogayama